Wniosek o przeliczenie wymiaru otrzymywanego zasiłku

Jest to wniosek, z którego możesz skorzystać, jeżeli w dniu 26 kwietnia 2023 r. będziesz pobierać/pobierasz zasiłek macierzyński za okres ustalony jako okres urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego. Z przepisów przejściowych ustawy z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, która wchodzi w życie 26 kwietnia 2023 r., wynika, iż osoby, które w dniu 26 kwietnia 2023 r. pobierają zasiłek macierzyński za okres ustalony jako okres urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego, mogą nabyć prawo do zasiłku macierzyńskiego w wysokości określonej w nowelizacji (81,5% od 26 kwietnia 2023 r., zamiast 80%), ale tylko jeśli złożą w terminie 21 dni od 26 kwietnia 20234 r. (czyli do 17 maja 2023 r.) wniosek o ustalenie nowej wysokości zasiłku. W razie złożenia w terminie takiego wniosku zasiłek w zmienionej (podwyższonej) wysokości przysługuje przez okres od 26 kwietnia 2023 r. do końca okresu odpowiadającego okresowi urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego.

Potrzebujesz porady lub dedykowanej umowy?

Skontaktuj się z nami

Inne dokumenty w pakiecie [Prawo pracy – pakiet dla kadrowych]

Umowa o pracę na czas określony
Pakiet: Prawo pracy – pakiet dla kadrowych
Umowa o pracę na czas określony to umowa zawierana na z góry określony okres czasu, tzn. że zawarta jest w niej data jej rozwiązania. Najistotniejszym jest, iż okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami (pracownik-pracodawca), nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać 3.
29,99zł za 1 dokument
Regulamin wynagradzania
Pakiet: Prawo pracy – pakiet dla kadrowych Kategorie: Ogólne
Pracodawca zatrudniający co najmniej 50 pracowników, nieobjętych zakładowym układem zbiorowym pracy ani ponadzakładowym układem zbiorowym pracy odpowiadającym wymaganiom, ustala warunki wynagradzania za pracę w regulaminie wynagradzania. Pracownik, który zatrudnia mniej pracowników, również może wprowadzić regulamin wynagradzania, regulujący kwestie wynagrodzeń przyznawanych przez pracodawcę i innych świadczeń związanych z pracą.
249,99zł za 1 dokument