Regulamin wyboru przedstawiciela pracowników

Pakiet: Prawo pracy – pakiet dla kadrowych
Kategorie: Ogólne

W sytuacji, gdy u pracodawcy nie działa żadna organizacja związkowa, przepisy prawa wymagają w niektórych sytuacjach współdziałania z przedstawicielami pracowników. Wybór przedstawiciela pracowników jest konieczny w sytuacji m.in.: - zawierania porozumienia o zawieszeniu stosowania w całości lub w części przepisów prawa pracy, określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy, w przypadku uzasadnionym sytuacją finansową pracodawcy- art. 9 (1 )K.p, - obowiązku pracodawcy konsultacji z pracownikami lub ich przedstawicielami wszystkich działań podejmowanych w sferze bhp – art. 237(11a) K.p. - uzgodnienia regulaminu wynagradzania w zakresie wysokości odpisu na fundusz świadczeń socjalnych lub nietworzenia funduszu, - pracodawca jest zobowiązany skonsultować z przedstawicielem załogi zamiar przeprowadzenia zwolnienia grupowego, podać na piśmie przyczyny zamierzonego zwolnienia, powiadomić o grupach zawodowych pracowników objętych zamiarem grupowego zwolnienia, jak i skonsultować treści regulaminu zwolnień grupowych z przedstawicielami pracowników - konsultacji dot. warunków telepracy, ujętych w regulaminie telepracy, - chęci stosowania przerywanego systemu czasu pracy lub systemu skróconego tygodnia pracy - w celu zyskanie zgody w przypadku monitoringu pomieszczeń sanitarnych - zobowiązania do ustalenia wykazu prace szczególnie niebezpieczne albo związane z dużym wysiłkiem fizycznym lub umysłowym. Z przepisów prawa wynika, że przedstawiciel załogi to pracownik wybrany przez ogół zatrudnionych do reprezentowania jej interesów. Co ważne, jedyną właściwą formą powoływania przedstawicieli pracowników są demokratyczne wybory. Brak jest jakichkolwiek podstaw do przypuszczeń, że przedstawiciel może zostać wskazany przez pracodawcę samodzielnie, nawet przy akceptacji tej decyzji przez załogę. Sposób wyboru reprezentacji pracowników powinien dokładnie określać wewnętrzny dokument pracodawcy, wskazujący np. ilość przedstawicieli pracowników w danej firmie czy termin i tryb zgłaszania kandydatów na przedstawicieli. Taka osoba nie zyskuje żadnej szczególnej ochrony stosunku pracy, przepisy nie przewidują też dla niej prawa do dodatkowego wynagrodzenia.

Potrzebujesz porady lub dedykowanej umowy?

Skontaktuj się z nami

Inne dokumenty w pakiecie [Prawo pracy – pakiet dla kadrowych]

Umowa o świadczenie usług zawierana z przedsiębiorcą (osobą prowadzącą działalność gospodarczą) - KTW
Pakiet: Prawo pracy – pakiet dla kadrowych
Umowa o świadczenie usług to umowa zawierana z przedsiębiorcą, w ramach tzw. kontaktu B2B – najczęściej z osobami wykonującymi zadania zarządcze lub zadania niewymagające realizacji w ramach stosunku pracy Jej istotą jest to że umowa ta jest wykonywana na ryzyko przedsiębiorcy a zlecający nie ma prawa do bieżącego instruowania zleceniobiorcy co do sposobu/metod ich wykonania. Niniejszy wzór umowy powinien znaleźć zastosowanie głównie dla osób wykonujących usługi doradcze, informatyczne, zarządcze.
99,99zł za 1 dokument
Oświadczenie o wymierzeniu pracownikowi kary porządkowej
Pakiet: Prawo pracy – pakiet dla kadrowych Kategorie: Ogólne
Karę porządkową wymierza się pracownikowi za : -nieprzestrzeganie ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów BHP, przepisów przeciwpożarowych, - nieprzestrzegania sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy, - opuszczenie stanowiska.
49,99zł za 1 dokument