Umowa użyczenia broni

Zgodnie z obowiązującymi przepisami (ustawa o broni i amunicji) użyczyć można broń i amunicję wyłącznie przeznaczoną do celów sportowych i łowieckich i tylko osobie, która posiada pozwolenie na broń wydane w celach łowieckich lub sportowych. W związku z powyższym obie strony umowy powinny legitymować się stosownym pozwoleniem na broń w celach sportowych i/lub myśliwskich. Rekomendujemy zatem zapoznanie się z poniższymi regulacjami.

Art. 28. [Użyczanie broni i amunicji] Broni odpowiadającej celom łowieckim i broni odpowiadającej celom sportowym oraz amunicji do takiej broni można użyczać osobom posiadającym pozwolenie na broń wydane w celach łowieckich lub sportowych.

Jeżeli chodzi o broń odpowiadającą celom sportowym zalicza się do niej broń palną:

1) bocznego zapłonu z lufami gwintowanymi, o kalibrze do 6 mm,

2) centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi, o kalibrze do 12 mm,

3) gładkolufowej,

4) przystosowanej do strzelania wyłącznie przy pomocy prochu czarnego (dymnego).

Z kolei broń odpowiadają celom łowieckim została uregulowana w § 3 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 23 marca 2005 roku w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz:

1. Do wykonywania polowania oraz odstrzału zwierząt stanowiących nadzwyczajne zagrożenie dla życia, zdrowia lub gospodarki człowieka dopuszczona jest wyłącznie myśliwska broń palna długa centralnego zapłonu, o lufach gwintowanych lub gładkich, z wyłączeniem broni czarnoprochowej, pistoletów i rewolwerów, z której po maksymalnym załadowaniu można oddać najwyżej sześć pojedynczych strzałów, z tym że do magazynka broni samopowtarzalnej można załadować jednorazowo najwyżej dwa naboje.

2. Używana do polowania broń myśliwska o lufach gwintowanych musi być przeznaczona do strzelania amunicją myśliwską charakteryzującą się energią pocisku nie mniejszą niż 1000 J w odległości 100 m od wylotu lufy.

3. Polowanie na zwierzynę grubą odbywa się wyłącznie z użyciem broni myśliwskiej, o której mowa w ust. 2, oraz naboi myśliwskich, z wyłączeniem naboi myśliwskich z pociskami pełnopłaszczowymi, przy czym:

1)przy polowaniu na łosie energia pocisku w odległości 100 m od wylotu lufy nie może być mniejsza niż 2500 J;

2)przy polowaniu na jelenie, daniele, muflony i dziki, z wyłączeniem dzików warchlaków, energia pocisku w odległości 100 m od wylotu lufy nie może być mniejsza niż 2000 J

4. Dopuszcza się polowanie na zwierzynę grubą, z wyjątkiem łosi i jeleni byków, z użyciem broni myśliwskiej o lufach gładkich oraz myśliwskich naboi kulowych.

5. Do wykonywania polowania na zwierzynę drobną, z zastrzeżeniem ust. 6, używa się wyłącznie broni myśliwskiej o lufach gładkich oraz myśliwskich naboi śrutowych ze śrutem o średnicy do 4,5 mm.

6. Do wykonywania polowania na drapieżniki używa się broni myśliwskiej o lufach gwintowanych oraz naboi myśliwskich, w tym naboi z pociskami pełnopłaszczowymi, lub broni myśliwskiej o lufach gładkich oraz naboi myśliwskich wymienionych w ust. 4 lub 5.

Potrzebujesz porady lub dedykowanej umowy?

Skontaktuj się z nami

Inne dokumenty w pakiecie [Wsparcie biznesu]

Umowa sprzedaży rzeczy
Pakiet: Wsparcie biznesu
Wzór umowy sprzedaży do wykorzystania w przypadku, gdy sprzedajemy lub kupujemy określoną rzecz ruchomą, np. sprzęt elektroniczny, narzędzia, wyposażenie lub jakakolwiek inna rzecz.
54,99zł za 1 dokument
Umowa dzierżawy lokalu użytkowego
Pakiet: Wsparcie biznesu
Wzór ten może być wykorzystany, jeżeli chcemy wydzierżawić lokal na czas określony lub nieokreślony. Umowa dzierżawy tym różni się od umowy najmu, że dzierżawca poza prawem do korzystania uprawniony jest również do pobierania pożytków (korzyści) z przedmiotu dzierżawy.
84,99zł za 1 dokument