Umowa użyczenia broni

Zgodnie z obowiązującymi przepisami (ustawa o broni i amunicji) użyczyć można broń i amunicję wyłącznie przeznaczoną do celów sportowych i łowieckich i tylko osobie, która posiada pozwolenie na broń wydane w celach łowieckich lub sportowych. W związku z powyższym obie strony umowy powinny legitymować się stosownym pozwoleniem na broń w celach sportowych i/lub myśliwskich. Rekomendujemy zatem zapoznanie się z poniższymi regulacjami.

Art. 28. [Użyczanie broni i amunicji] Broni odpowiadającej celom łowieckim i broni odpowiadającej celom sportowym oraz amunicji do takiej broni można użyczać osobom posiadającym pozwolenie na broń wydane w celach łowieckich lub sportowych.

Jeżeli chodzi o broń odpowiadającą celom sportowym zalicza się do niej broń palną:

1) bocznego zapłonu z lufami gwintowanymi, o kalibrze do 6 mm,

2) centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi, o kalibrze do 12 mm,

3) gładkolufowej,

4) przystosowanej do strzelania wyłącznie przy pomocy prochu czarnego (dymnego).

Z kolei broń odpowiadają celom łowieckim została uregulowana w § 3 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 23 marca 2005 roku w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz:

1. Do wykonywania polowania oraz odstrzału zwierząt stanowiących nadzwyczajne zagrożenie dla życia, zdrowia lub gospodarki człowieka dopuszczona jest wyłącznie myśliwska broń palna długa centralnego zapłonu, o lufach gwintowanych lub gładkich, z wyłączeniem broni czarnoprochowej, pistoletów i rewolwerów, z której po maksymalnym załadowaniu można oddać najwyżej sześć pojedynczych strzałów, z tym że do magazynka broni samopowtarzalnej można załadować jednorazowo najwyżej dwa naboje.

2. Używana do polowania broń myśliwska o lufach gwintowanych musi być przeznaczona do strzelania amunicją myśliwską charakteryzującą się energią pocisku nie mniejszą niż 1000 J w odległości 100 m od wylotu lufy.

3. Polowanie na zwierzynę grubą odbywa się wyłącznie z użyciem broni myśliwskiej, o której mowa w ust. 2, oraz naboi myśliwskich, z wyłączeniem naboi myśliwskich z pociskami pełnopłaszczowymi, przy czym:

1)przy polowaniu na łosie energia pocisku w odległości 100 m od wylotu lufy nie może być mniejsza niż 2500 J;

2)przy polowaniu na jelenie, daniele, muflony i dziki, z wyłączeniem dzików warchlaków, energia pocisku w odległości 100 m od wylotu lufy nie może być mniejsza niż 2000 J

4. Dopuszcza się polowanie na zwierzynę grubą, z wyjątkiem łosi i jeleni byków, z użyciem broni myśliwskiej o lufach gładkich oraz myśliwskich naboi kulowych.

5. Do wykonywania polowania na zwierzynę drobną, z zastrzeżeniem ust. 6, używa się wyłącznie broni myśliwskiej o lufach gładkich oraz myśliwskich naboi śrutowych ze śrutem o średnicy do 4,5 mm.

6. Do wykonywania polowania na drapieżniki używa się broni myśliwskiej o lufach gwintowanych oraz naboi myśliwskich, w tym naboi z pociskami pełnopłaszczowymi, lub broni myśliwskiej o lufach gładkich oraz naboi myśliwskich wymienionych w ust. 4 lub 5.

Potrzebujesz porady lub dedykowanej umowy?

Skontaktuj się z nami

Inne dokumenty w pakiecie [Wsparcie biznesu]

Dwustronna umowa o zachowaniu poufności (NDA)
Pakiet: Wsparcie biznesu
Umowa w której każda ze Stron ujawnia informacje poufne drugiej Stronie i jednocześnie zobowiązuje się do zachowania w poufności informacji ujawnionych przez drugą Stronę.
89,99zł za 1 dokument
Umowa komisu (sprzedaż)
Pakiet: Wsparcie biznesu
Umowa komisu polega na tym, że komisant sprzedaje oznaczoną rzecz na zlecenie i rachunek komitenta, a w zmian otrzymuje prowizję od sprzedaży. Komisant jest niejako zastępcą komitenta.
59,99zł za 1 dokument