Bezpieczeństwo dokumentów

Expert.Legal
opublikowany przez: Expert.Legal
W Expert.Legal pragniemy zapewnić Państwa dokumentom jak najwyższy poziom bezpieczeństwa oraz szyfrowania aby sposób zabezpieczenia zarówno baz danych, dostępu do nich jak i sposób transferu danych był zadowalający i sprawny.

Rozwój technologiczny, w tym ciągle postępująca cyfryzacja informacji, powoduje również wzrost zagrożeń cybernetycznych. Pomimo tego prawie nikt już chyba nie wyobraża sobie dzisiaj życia, a w szczególności prowadzenia biznesu czy wykonywania pracy, bez tworzenia, przechowywania i przesyłania dokumentów w formie elektronicznej. Coraz powszechniejsze staje się już też elektroniczne podpisywanie dokumentów. Jak można przypuszczać, wkrótce taka forma podpisywania dokumentów może okazać się standardem, a odręcznie podpisany dokument będzie wywoływał u jego adresata podobne zdziwienie jakie w dniu dzisiejszym często wywołuje otrzymanie odręcznie napisanego pisma.

Gdzie w takim razie mam bezpiecznie przechowywać dokumenty? W szafie w formie papierowej, a może na dysku twardym mojego komputera? Czy w takim wypadku moje dokumenty są wystarczająco dobrze zabezpieczone? Jeżeli też zadajesz sobie takie pytania i nie jesteś pewny odpowiedzi na nie, zachęcamy do korzystania z systemu Expert.Legal, który umożliwia tworzenie różnego rodzaju dokumentów, w tym umów, przy wykorzystaniu kreatora dokumentów, w oparciu o wzory opracowane przez ekspertów. Dokumenty wygenerowane przy użyciu naszego kreatora dokumentów systemu Expert.Legal, są następnie bezpiecznie zapisywane i przechowywane w e-Szafie, do której uzyskasz dostęp online za pomocą telefonu, tabletu lub komputera.

„Nie ma zabezpieczeń, które całkowicie eliminują ryzyko utraty danych, ani uzyskania do nich dostępu przez osobę nieuprawnioną!” – to zdanie jest oczywiście prawdziwe, bo każde zabezpieczenie jest możliwe do złamania, przynajmniej teoretycznie. A jednak przy wyższym poziomie stosowanych zabezpieczeń ryzyko to jest mniejsze. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że im wyższy jest poziom zabezpieczeń, tym złamanie ich wszystkich w sposób umożliwiający uzyskanie nieuprawnionego dostępu do danych, wymaga wykorzystania przez atakującego większych zasobów sprzętowych, poświecenia większej ilości czasu oraz w konsekwencji poniesienia wyższych kosztów. Dlatego też potencjalny hacker najczęściej wybierze atak na system, który zawiera atrakcyjne dla niego dane, a jednocześnie poziom zabezpieczeń tego systemu jest niski.

Dzięki m.in. takim zabezpieczeniom jak szyfrowanie komunikacji pomiędzy poszczególnymi warstwami aplikacji i komunikacji z Klientem docelowym, szyfrowanie plików z dokumentami, konieczność każdorazowego uwierzytelnienia się użytkownika w celu uzyskania dostępu do dokumentów, oraz przechowywania dokumentów na serwerach o bardzo wysokim poziomie zabezpieczeń, nie musisz się już martwić o poziom bezpieczeństwa swoich dokumentów. Na naszych serwerach dokumenty są szyfrowane w taki sposób, że jedynie użytkownik ma do nich dostęp, a osoba która nawet w sposób postronny dostałaby się do bazy danych nie będzie w stanie odczytać treści przechowywanych tam dokumentów. Niezależnie jednak od wszystkiego, sposób zabezpieczenia zarówno baz danych, dostępu do nich oraz sposoby transferu danych, zapewniają naszemu systemowi bardzo wysokie standardy w zakresie bezpieczeństwa. Więcej o bezpieczeństwie systemu Expert.Legal możesz dowiedzieć się tutaj.